Jak pracujemy

W związku z często pojawiającymi się pytaniami o to jak pracujemy, jak wygląda współpraca z nami, dlaczego pracujemy we dwoje, jak wygląda plener, postanowiliśmy napisać artykuł, który mamy nadzieję, przedstawi Wam chociaż w skrócie to, jak wygląda współpraca z nami i jak wygląda typowe zlecenie ślubne.

Duet fotograficzny

Pracujemy jako duet fotograficzny. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które sprawia, że nasze fotografie stają się ciekawsze. Dzięki pracy we dwoje możemy przede wszystkim być „w dwóch miejscach” na raz. Nie znaczy to jednak, że pracujemy osobno, gdyż każdy z nas skupia się na innych zadaniach i innych zdjęciach. Dzięki temu, że pracujemy na dwóch aparatach i wielu różnych obiektywach, mamy możliwość fotografowania tych samych wydarzeń z różnych perspektyw. Poza tym, każdy z nas ma inne spojrzenie na Was i wydarzenia, które fotografujemy. Wszystko to wpływa na jakość, a także ilość zdjęć, które Wam oddamy.

Formalności

Zanim pojawimy się na Waszym ślubie, musimy dopełnić kilku prostych kroków, które pomogą nam przy współpracy.

Pierwszym etapem jest to, że znajdujecie się na naszej stronie. Trafiliście tutaj prawdopodobnie z polecenia znajomych, filmowca, zespołu, reklamy, a może czysto przypadkowo. Najważniejsze jest to, abyście obejrzeli portfolio i zapoznali się z tekstem, który właśnie czytacie. Dzięki temu poznacie nasze prace i dowiecie się jak pracujemy. Jeżeli spodobały się Wam nasze zdjęcia, to jest nam niezmiernie miło. Zapraszamy więc do działu kontakt, gdzie znajdziecie formularz, który należy wypełnić. Po otrzymaniu formularza odpiszemy Wam z informacją o tym, czy dany termin jest wolny. Jeżeli termin jest wolny, prześlemy Wam też specjalny link, pod którym znajdziecie garść informacji o tym jak będzie przebiegać cały proces. W skrócie wygląda to następująco: wypełniacie formularz z danymi, wysyłamy Wam gotową umowę do podpisania, podpisujecie ją i wpłacacie zadatek, po czym my podpisujemy umowę. Szczegóły z przyjemnością przekażemy Wam osobiście, mailowo lub telefonicznie. Oczywiście zapraszamy także na spotkanie, ponieważ bardzo chcielibyśmy Was poznać, a także będziemy mieli okazję pokazać Wam wydrukowane zdjęcia, fotoalbumy, napijemy się dobrej kawy i porozmawiamy.

Przed dniem ślubu będziecie musieli jeszcze wypełnić specjalny formularz na naszej stronie, do którego link prześlemy Wam mailowo. Dodatkowo link ten znajduje się także w umowie. W formularzu tym pytamy Was o wiele detali związanych z Waszym dniem ślubu. Przeczytajcie uważnie instrukcję oraz wypełnijcie go najdokładniej jak potraficie. Informacje tam zawarte będą dla nas wskazówkami na jakich zdjęciach Wam zależy, na czym się mamy skupić i jak będzie wyglądał Wasz dzień ślubu.

Przygotowania

Wasze przygotowania do ślubu to etap pełny emocji, ciekawych kadrów, podczas którego możemy się wykazać i który oboje lubimy fotografować. Jest to świetny wstęp do całego reportażu, dlatego z chęcią go dla Was sfotografujemy. Oczywiście cenimy Waszą prywatność i jeśli nie chcecie, abyśmy byli przy Was w tych momentach, uszanujemy to.

Fotografować zaczynamy zazwyczaj od wizyty u wizażystki, gdzie Panna Młoda ma robiony make-up. Przeważnie zaczynamy fotografować, gdy makijaż jest już prawie gotowy. Następnie udajemy się do domu Panny Młodej, gdzie fotografujemy jej przygotowania oraz rodzinę/gości zebranych w domu. Prosimy Was też o zebranie wszystkich detali, takich jak welon, buty, podwiązka, biżuteria itp., które chcielibyście, abyśmy sfotografowali. Nakładanie sukni ślubnej, przypinanie welonu, ostatnie poprawki przed lustrem i szybko jedziemy do Pana Młodego. Tutaj również prosimy Was o przygotowanie wszystkich detali taki jak krawat/muszka, buty, spinki, bukiety, obrączki i wszystko to, co chcecie aby znalazło się na zdjęciach. Dalej fotografujemy przygotowania Pana Młodego, wiązanie krawata, zapinanie spinek itp. Jeżeli Pan Młody jest błogosławiony przez swoich rodziców w domu to także fotografujemy ten moment, oczywiście o ile tego sobie życzycie. Następnie szybko udajemy się ponownie do domu Panny Młodej, aby zdążyć przed przyjazdem jej przyszłego męża. Teraz jeden z bardzo ważnych i emocjonujących momentów, czyli moment, w którym Para Młoda zobaczy się po raz pierwszy tego dnia, w strojach ślubnych. Pracujemy we dwójkę, więc mamy możliwość złapania zarówno reakcji Pana Młodego, jak i Panny Młodej.

Błogosławieństwo

To bardzo emocjonujący i wzruszający moment. Staramy się na zdjęciach oddać atmosferę panującą w trakcie tej chwili oraz emocje jakie towarzyszyły Wam i Waszym rodzicom. Pracując we dwoje mamy możliwość sfotografowania wzruszenia zarówno na twarzach rodziców, jak i Pary Młodej. Szanujemy waszą prywatność – jeśli chcielibyście być w trakcie błogosławieństwa wyłącznie z rodzicami i rodziną, dajcie nam znać i opuścimy pomieszczenie na potrzebny Wam czas.

Ślub

W przypadku ślubu kościelnego, najczęściej najpierw podpisujecie dokumenty – oczywiście jesteśmy także wtedy przy Was i fotografujemy. Jest to też szansa na zamienienie kilku słów z księdzem. Posiadamy pozwolenie na fotografowanie w kościołach. W trakcie samej mszy staramy się przede wszystkim nie przeszkadzać. Tak więc nie zwracajcie na nas uwagi w trakcie mszy. Zawsze przed ceremonią dajemy kilka wskazówek dla Par (m. in. jak powinniście stać w trakcie przysięgi, jak założyć obrączki – generalnie rzeczy, o których na pewno wspominał ksiądz, ale na wszelki wypadek przypomnimy je Wam). Jesteśmy zwolennikami reporterskiego stylu pracy – fotografujemy to, co widzimy, staramy się nie aranżować sytuacji i scen. Po kościele staramy się poruszać jak najmniej i najciszej. Dzięki pracy w duecie, najważniejszy moment, czyli ten, w którym składacie sobie przysięgę, możemy sfotografować z różnych perspektyw. Dlatego jesteśmy w stanie oddać Wam ciekawszy materiał. Po przysiędze zazwyczaj fotografujemy gości siedzących w ławkach i (jeżeli jest możliwość) udajemy się zrobić kilka szerszych kadrów z chóru. Ważnym momentem jest także wyjście z kościoła, które także fotografujemy na dwa aparaty, dzięki czemu mamy szansę uchwycić szerszy plan (szczególnie ciekawy, gdy goście obsypują Was kwiatami, confetti lub ryżem) i węższy kadr ukazujący Wasze twarze.

W przypadku ślubu w USC fotografujemy przebieg całej uroczystości. Pracując we dwoje mamy możliwość skupienia się zarówno na Was, na gościach, jak i na detalach. W związku ze zdecydowanie krótszym czasem trwania samej ceremonii w porównaniu do uroczystości w kościele czy cerkwi, ilość zdjęć jest mniejsza, ale staramy się wykorzystać maksymalnie czas, jaki mamy na fotografowanie.

W przypadku ślubu w cerkwi (mamy doświadczenie w fotografowaniu ślubów prawosławnych) także fotografujemy przebieg całej uroczystości. Skupiamy się zarówno na detalach (moment zaręczyn – założenia obrączek, koronowanie itp.) jak i na kadrach ogólnych, oddając piękno świątyni oraz podniosłą atmosferę wśród zgromadzonych gości. Dzięki temu, że pracujemy w duecie, mamy możliwość skupienia się w najważniejszych momentach – zarówno na ogólnych kadrach jak i na szczegółach, ukazując na przykład moment zakładania obrączek z różnych perspektyw. Mamy też możliwość sfotografowania Was i kapłana z dwóch miejsc w momencie trzykrotnego okrążania przez Was ołtarza. W cerkwi także zachowujemy dyskrecję, staramy się jak najmniej przemieszczać i przede wszystkim – nie przeszkadzać.

Zdjęcie grupowe

Po ceremonii zazwyczaj robimy zdjęcie grupowe (zwykle jest to zdjęcie panoramiczne), oczywiście o ile chcecie takie zdjęcie i jest do tego odpowiednie miejsce. Najlepszym momentem na wykonanie zdjęcia grupowego jest czas między Waszym wyjściem ze świątyni/USC a składaniem przez gości życzeń. Powodem, dla którego jest to najlepszy moment jest chociażby to, że mamy okazję w łatwy i szybki sposób zgromadzić wszystkich gości zanim wsiądą do samochodów i pojadą na salę. Warto zawczasu pamiętać o zdjęciu grupowym i poinformować rodziców, żeby byli blisko Was – doświadczenie mówi nam, że w tym momencie często któreś z rodziców potrafi wybrać się do samochodu 🙂 Zdjęcie grupowe robimy szybko, aby nie męczyć gości i nie zabierać Wam czasu.

Wesele

Przywitanie Pary Młodej przez rodziców, wniesienie Panny Młodej przez próg, pierwszy toast, słodzenie wódki, pierwszy taniec… Jeżeli tylko coś się dzieje – zawsze tam jesteśmy. Fotografujemy także Was i Waszych gości w trakcie zabawy, starając się oddać na zdjęciach panującą atmosferę. W trakcie wesela staramy się uchwycić na zdjęciach wszystkich gości. Dzięki temu, że pracujemy w duecie mamy możliwość uchwycenia wszystkich ważnych momentów z dwóch perspektyw, np. pierwszy taniec możemy pokazać zarówno w szerokich kadrach ujmując Was w całej okazałości na tle gości jak i kadrując wąsko, pokazując emocje na Waszych twarzach. W trakcie gdy dziękujecie rodzicom jesteśmy w stanie pokazać Wasze emocje, jak i emocje na twarzach Waszych rodziców.

Pracę na weselu kończymy około godziny 1:00 – czyli po oczepinach i torcie. Zawsze chcemy sfotografować wszystkie ważne momenty, począwszy od pierwszego tańca, przez podziękowania rodzicom aż po oczepiny i tort.

Sameday Slideshow

W trakcie wesela możemy także zaprezentować „Same Day Slideshow”, czyli pokaz zdjęć, które udało nam się Wam wykonać w trakcie przygotowań, ślubu i części wesela. Krótka, na około 50 zdjęć prezentacja może być wyświetlona na projektorze HD, TV (o ile jest dostępny na sali) lub, aby nie zakłócać przebiegu całego wesela, często i tak już naszpikowanego wieloma ciekawymi atrakcjami, możemy postawić laptop w miejscu, gdzie goście oraz Wy będziecie mogli obejrzeć zdjęcia w spokoju i w dowolnym momencie. Jest to opcja dodatkowa, po szczegóły zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

 

Ścianka

W trakcie wesela proponujemy także zorganizowanie krótkiej "Ścianki zdjęciowej". Ustawiamy Was przed jakimś reprezentatywnym kawałkiem ściany lub po prostu za stołem Pary Młodej (zazwyczaj za stołem znajduje się eleganckie zdobienie), rozkładamy naszą lampę studyjną i fotografujemy Was i Waszych gości, najczęściej w ustawieniu 2+2 (Para Młoda + para gości), dzięki czemu zarówno Wy, jak i goście, macie świetną pamiątkę.