Q & A

Poniżej znajdą Państwo listę najczęściej zadawanych pytań oraz odpowiedzi na nie. Lista jest obszerna, ale cały czas dodajemy nowe pytania i odpowiedzi. Zapraszamy do zapoznania się z nimi wszystkimi, a także do zapoznania się z ofertąportfolio oraz do kontaktu – szczególnie jeśli mają Państwo pytania, na które odpowiedzi nie ma poniżej.

Oferta Kontakt

Dlaczego pracujecie we dwójkę?

Pracujemy jako duet fotograficzny, dzięki temu mamy pewność, że nie przeoczymy żadnego ważnego momentu w trakcie reportażu, możemy być w dwóch miejscach i fotografować z dwóch różnych perspektyw. Dzielimy się miedzy sobą zadaniami, tak więc każdy z nas wie dokładnie na czym ma się skupić. Wszystko po to, abyście otrzymali wspaniałą pamiątkę z Waszego ślubu.

Jak wygląda współpraca z Wami w dniu ślubu?

W związku z tym, że często nas o to pytacie, napisaliśmy oddzielny artykuł o tym, jak pracujemy w dniu ślubu. Możecie go przeczytać tutaj.

Ile będziemy czekać na zdjęcia?

Wiemy, że zależy Wam na jak najszybszym czasie realizacji, dlatego mamy dla Was dodatkową opcję w postaci „Sameday Slideshow” – dzięki temu część zdjęć z reportażu możecie zobaczyć już na weselu!

Obrobione fotki w wersji „internetowej” przesyłamy zazwyczaj w granicach 2 tygodni po wykonaniu sesji. W zależności od tego jakie dodatki wybraliście, na albumy, pendrive z finalnym materiałem w pełnej rozdzielczości, prezentację multimedialną, wydruki itp. będziecie musieli poczekać zazwyczaj około 2 dodatkowych tygodni.

Jaki jest Wasz teren działania?

Obecnie mieszkamy w Białymstoku, jednak pracujemy na terenie całej Polski i nie tylko! Jesteśmy mobilni i chętnie podróżujemy, dlatego nie jest dla nas problemem wyjazd na zdjęcia do Trójmiasta, Warszawy, Poznania, Krakowa, na Mazury, w góry lub nad morze. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje, zarówno jeśli chodzi o reportaże jak i same plenery.

O której zaczynacie fotografować? Kiedy kończycie?

Preferujemy zaczynać reportaż od końcowego etapu przygotowań u wizażystki. Jeżeli pracujemy daleko od domu pamiętajcie, że musimy dojechać do Waszej miejscowości, dlatego proponujemy, aby do wizażystki umawiać się nie wcześniej niż przed 12:00. Pracę kończymy zazwyczaj po torcie i oczepinach, czyli około 1:00 – chcemy, aby w materiale znalazły się wszystkie ważne momenty z wesela. Więcej o naszym stylu pracy znajdziecie w artykule „Jak pracujemy„.

Ile zdjęć dostaniemy?

Najchętniej oddalibyśmy Wam około 100 – 150 fotografii z reportażu i pleneru. Byłaby to esencja, same najlepsze kadry. Jednak wiemy, że chcecie więcej zdjęć 🙂 Przeważnie Pary Młode chcą mieć na zdjęciach rodzinę i znajomych, znaleźć wszystkich gości na zdjęciach. Dlatego przeważnie z reportażu i pleneru oddajemy łącznie około 500 – 600 obrobionych zdjęć. Musicie pamiętać, że nie wszystkie zdjęcia będą idealne – czasami oddajemy Wam „nie idealne technicznie” zdjęcia, które jednak według naszego uznania są ważne dla całości materiału. Oddajemy Wam też tak dużo zdjęć po to, abyście sami mogli znaleźć w tych zdjęciach swoją ulubioną 100 fotografii, bo mamy tę świadomość, że nasza 100 najlepszych zdjęć z Waszego wesela niekoniecznie musi się idealnie pokryć z Waszymi typami.

Jakim sprzętem fotografujecie?

Pracujemy na pełnoklatkowych profesjonalnych lustrzankach cyfrowych marki Nikon. Posiadamy 2 body, na których fotografujemy i 2 dodatkowe body w zapasie – tak na wszelki wypadek. Do tego walizka jasnych obiektywów, lampy błyskowe, wyzwalacze i spora ilość innych akcesoriów… Dużo tego. Wszystko po to, aby oddać Wam profesjonalny materiał. Najważniejsze jest jednak słynne zdanie, że „to nie aparat robi zdjęcia, a fotograf”. 🙂

Jak dużo zdjęć jest czarno-białych? Czy można wymienić czarno-białe zdjęcia na kolorowe?

Ciężko określić ile zdjęć w oddanym materiale będzie czarno-biała, ale zazwyczaj ich ilość nie przekracza 1/4 całego materiału. Oddajemy Wam bardzo dużą ilość zdjęć, zazwyczaj kolorowe zdjęcia mają bardzo podobne (np. robione w serii) odpowiedniki w postaci zdjęć czarno-białych. Niestety, reportażowy charakter zdjęć i to, że pracujemy w zastanych warunkach powoduje, że nie zawsze zdjęcia wyglądają dobrze w kolorze. Wówczas najczęściej oddajemy je Wam jako czarno-białe. Poza tym sami bardzo lubimy czarno-białe zdjęcia!

Czy zgoda na publikację zdjęć na Waszej stronie jest obowiązkowa?

Szukając fotografa na swój ślub lub inne zlecenie przeglądacie zdjęcia innych par i osób. Dla nas, jako fotografów jest to jedyna możliwość, aby móc pochwalić się swoimi pracami. Dlatego standardowo w umowie posiadamy zapis o zgodzie na publikację wizerunku na naszej stronie internetowej. Oczywiście możecie z tej zgody zrezygnować, jednak wiąże się to z nieznacznie wyższą ceną usługi. Są też wyjątki od tej reguły, ale jest to kwestia rozpatrywana indywidualnie.

Czy rozmawiacie w innych językach, niż polski?

Yes, we do 🙂 Naszym ojczystym językiem jest polski, jednak swobodnie porozumiewamy się także po angielsku. Uczymy się także nowych języków.

Jak obrabiacie zdjęcia? Czy usuwacie niedoskonałości skóry, możecie nas odchudzić, itp.?

Staramy się, aby nasze zdjęcia miały unikalny styl, ale zachowały swój naturalny charakter. Naturalne zdjęcia są ponadczasowe. Nasza obróbka przeważnie sprowadza się do operacji na całych plikach, ustawieniu balansu bieli, poprawieniu kontrastu, nasycenia itp. Jeżeli to konieczne – usuwamy niedoskonałości skóry, jednak staramy się, aby zdjęcia wyglądały naturalnie, bez efektu „porcelanowej lalki” czy „maski” na twarzach. Niestety, nie zajmujemy się aż tak mocno ingerencyjną obróbką, jak wyrównywanie zębów czy odchudzanie.

Sesja narzeczeńska – co to i po co to?

Sesja narzeczeńska to krótka, około godzinna sesja zdjęciowa. Staramy się na niej uchwycić Wasze emocje i pokazać Waszą miłość. Najczęściej wystarczy krótki spacer, może jakaś kawiarnia.. Pomysłów jest wiele.

Plenerowa sesja narzeczeńska to także świetna okazja do tego, abyśmy się lepiej poznali i żebyście przyzwyczaili się do obecności obiektywów. Wszak nie każdy jest zawodowym modelem 🙂

Zdjęcia z takiej sesji narzeczeńskiej można wykorzystać na wiele sposobów. Najczęściej takie zdjęcia lądują na spersonalizowanej stronie internetowej (Wedding day Page), w księdze gości, na winietkach, czy jako fotoobrazy wręczone rodzicom w ramach podziękowań. Pomysłów jest jednak znacznie więcej!

Plener ślubny – w dniu ślubu czy w innym dniu?

Preferujemy plener ślubny w innym dniu niż dzień ślubu.

Po pierwsze, w dniu ślubu nie macie zbyt wiele czasu, który moglibyście nam poświęcić. Czasami ciężko o chociażby pół godziny wolnego, a na plener potrzebujemy około 3-5 godzin. Szanujemy to, że jest to Wasz dzień i dlatego nie chcemy zabierać Was gościom weselnym z sali, lub co gorsza, żeby goście czekali na Was pod salą.

Po drugie, w dniu ślubu towarzyszą Wam ogromne emocje – chcemy je uchwycić w reportażu – ale nie wszystkie te emocje dobrze wyglądają na plenerze. Większość osób jest zestresowana w dniu ślubu – nie chcemy Was stresować jeszcze bardziej.

Po trzecie, w związku z brakiem czasu w dniu ślubu mamy ograniczone możliwości, nie tylko co do czasu trwania takiej sesji, ale także co do miejsc – w krótkim czasie za daleko nie pojedziemy. Sesje plenerowe staramy się organizować tak, żebyśmy zwiedzili kilka ciekawych lokalizacji.

Po czwarte – nie chcemy, żebyście się ubrudzili w dniu ślubu, a to się czasami może zdarzyć w trakcie pleneru 🙂

Nie mamy pomysłu na plener…

Nic straconego! Pomożemy Wam w wyborze miejsc, zasugerujemy nasze pomysły. Obiecujemy, że na pewno znajdziemy jakieś ciekawe miejsca!

Czy w trakcie pleneru zmieniamy lokalizacje?

Jak najbardziej! Nalegamy na to, abyście to Wy wybrali miejsca na plener. Idealnie by było, gdyby miejsca w których fotografujemy w jakiś sposób, nie zawsze oczywisty, wiązały się z Wami, Waszą historią. Zawsze mamy też kilka swoich propozycji. Nie ograniczamy się do jednej lokalizacji. Zawsze staramy się odwiedzić jak najwięcej miejsc i zrobić jak najlepszy materiał.

Czy sesję plenerową możemy zrobić w innej miejscowości lub kraju?

Oczywiście, że tak! To Wy wybieracie miejsce na plener – w końcu zdjęcia, które wykonamy są dla Was. Jesteśmy mobilni, tak wiec z przyjemnością pojedziemy z Wami w inną część kraju czy za granicę. Posiadamy profesjonalną walizkę fotograficzną, dzięki czemu bezpiecznie możemy zapakować sprzęt do samolotu 🙂

Ile trwa plener ślubny?

Plenery ślubne staramy się organizować tak, żeby w miarę możliwości odwiedzić kilka miejsc. To, ile będzie trwała sesja plenerowa w głównej mierze zależy od Was i tego na ile Wam starczy sił. Zazwyczaj plener trwa około 3-5 godzin, dlatego zawsze warto jest mieć ze sobą wygodne buty na płaskiej podeszwie.

Czy musimy się spotkać w celu podpisania umowy?

Preferujemy spotkać się z Wami, poznać się, porozmawiać i napić dobrej kawy. Zdecydowanie lepiej pracuje się nam, a także Wy będziecie czuli się bardziej komfortowo, jeśli poznamy się przed Waszym ślubem. Jednak niestety ze względu na czasami spore odległości, spotkanie nie zawsze jest możliwe – wtedy możemy porozmawiać na Skype lub przez telefon, a wszystkie formalności możemy spokojnie załatwić zdalnie. Jednak mimo wszystko, bardzo chcielibyśmy Was poznać.

Czy w trakcie podpisywania umowy musimy zdecydować się na albumy lub inne dodatki?

Jeżeli decydujecie się, abyśmy to my uwiecznili na zdjęciach Wasz dzień ślubu, to po pierwsze bardzo nam miło. Po drugie – najważniejsze jest to, żebyście zarezerwowali wybraną przez Was datę ślubu. Na dodatki zawsze możecie zdecydować się później.

Co w momencie, kiedy jedno z Was zachoruje na czas naszego wesela?

Do tej pory się to nie zdarzyło i mamy nadzieję, że nigdy się nie zdarzy. Jednak w umowie na wszelki wypadek mamy stosowny zapis, który zabezpiecza Was na taką sytuację, więc możecie spać spokojnie. Szczegóły chętnie wyjaśnimy Wam osobiście.

Kiedy się rozliczamy?

Zgodnie z umową rozliczamy się za naszą usługę i wszystkie dodatki w momencie, kiedy dostajecie od nas link do galerii online.

Czy możecie nam polecić zespół/DJ/filmowców/wizażystkę?

Tak, specjalnie po to przygotowaliśmy podstronę z linkami do polecanych przez nas filmowców, zespołów, DJ, wizażystek itp. Pamiętajcie jednak, że gusta są różne, dlatego traktujcie tę listę jako naszą subiektywną selekcję. Listę polecanych przez nas firm znajdziecie tutaj.

BONUS: 3 rzeczy, o które chcielibyście się zapytać, ale się krępujecie

  1. Ubiór – na zlecenia ubieramy się elegancko, ale wygodnie. Szanujemy Was i wiemy jak ważny jest dla Was ten dzień, dlatego zawsze ubieramy się stosownie.
  2. Prowadzimy legalną działalność gospodarczą zarejestrowaną w Polsce i płacimy podatki 🙂
  3. W pracy nie pijemy alkoholu. Po pracy zawsze możemy wyskoczyć z Wami na dobre piwko 🙂