Fotografia ślubna Białystok, Warszawa - Cykady.com

| 508 115 768

Zakaz używania telefonów/aparatów/kamer dla gości weselnych?

aparaty-017

Zainspirowani wpisem Thomasa Stewarta, własnym doświadczeniem i częstymi pytaniami na spotkaniach z Wami postanowiliśmy napisać parę słów o używaniu przez gości na ślubie i weselu telefonów, tabletów, aparatów, kamer... O co ten cały szum?

aparaty-021

Problem jeszcze kilka lat temu nie był tak "poważny", szczególnie w Polsce, ale coraz większa ilość urządzeń pozwalająca robić zdjęcia i nagrywać filmy powoduje niestety narastanie tego zjawiska. Prawdopodobnie każdy z nas ma przynajmniej telefon lub cyfrówkę. Skoro posiadamy taki sprzęt, to czemu nie wziąć go na ślub i wesele? Przecież kilka dodatkowych zdjęć na pewno się przyda. Niestety jeśli takie podejście ma ponad połowa gości na ślubie to rodzi się pewien problem.

aparaty-010

Po pierwsze i najważniejsze - zapraszając gości na wesele chcielibyście, aby uczestniczyli oni w Waszym najważniejszym dniu, przeżywali go razem z Wami. Niestety trzymając telefon przed oczami goście skupiają się na tym, aby zrobić zdjęcie, czy nagrać film, a nie na tym, co najważniejsze - czyli na Was.

aparaty-004

Po drugie - zatrudniacie profesjonalnych fotografów (często też filmowców) i to im polecacie wykonanie profesjonalnego materiału. Nie oszukujmy się - większość ze zdjęć czy filmów wykonanych aparatami w telefonach, czy cyfrówkami jest po prostu słabej jakości. Na dodatek większość tych zdjęć goście wykonują z ławek - nie jest to najlepsze miejsce do znalezienia ciekawego kadru. W ten sposób często powstają zdjęcia i filmy, których i tak nikt potem nie ogląda...

aparaty-012

Po trzecie, co łączy się z drugim - zatrudniając fotografów i filmowców chcecie, aby wykonali oni jak najlepiej swoją pracę. Niestety zdarza się, że goście próbując zrobić zdjęcie telefonem lub, co gorsza, tabletem potrafią wejść wynajętej przez Was obsłudze w kadr i w ten sposób zepsuć ujęcie, którego przecież nie da się powtórzyć. Przykład? Wyjście Pary Młodej z kościoła i "wujek" z aparatem idący metr przed Parą Młodą. Kadr z niezliczoną ilością telefonów, aparatów, tabletów itp. może być ciekawy, ale szczerze - nie wolelibyście, aby zamiast tony elektroniki na zdjęciach było widać wzruszone twarze gości?

aparaty-001

Po czwarte - chodzący po kościele i nierzadko fotografujący z użyciem lampy błyskowej goście przeszkadzają księdzu, gościom, którzy chcą uczestniczyć w ceremonii, a także Parze Młodej. Profesjonalni fotografowie czy filmowcy mają jako podstawową zasadę: nie przeszkadzać. Tak więc poruszamy się jak najmniej, pracujemy bez użycia lamp błyskowych w kościele, staramy się być niewidoczni. Nie wszyscy to wiedzą, ale aby fotografować w kościele trzeba posiadać pozwolenie wydane przez Kurię Biskupią, które otrzymuje się po odbyciu szkolenia.

aparaty-020

Co możecie z tym zrobić?

Jeżeli wiecie, że ktoś z Waszej rodziny lub znajomych będzie się wyrywał z aparatem - wspomnijcie mu o tym, że wynajęliście profesjonalną ekipę i chcecie, aby to zawodowcy zajęli się uwiecznianiem Waszego ślubu i chcecie, aby osoby zaproszone na ślub przeżywały ten dzień z Wami, niekoniecznie trzymając telefon w ręku. Dekoracja w postaci wstęg przy ławkach przy środkowym przejściu jest nie tylko ładną ozdobą, ale także dobrze chroni przez wtargnięciem gości z aparatami na środek kościoła. Dobrym pomysłem jest też poproszenie księdza, aby na początku uroczystości poprosił o nierobienie zdjęć przez gości i skupieniu się na modlitwie i przeżywaniu tej ważnej chwili razem z Wami na własne oczy, a nie przez ekran smarfona. Oczywiście wszystko zależy od Was - jeżeli nie uważacie tego za problem - jest to Wasza decyzja.

aparaty-003

PS: Jeżeli argumentem za tym, aby goście fotografowali na ślubie jest to, że zdjęcia od nich dostaniecie szybciej niż od fotografa - mamy dla Was dobrą wiadomość - pełny materiał ze ślubu otrzymujecie od nas już po 14 dniach, a kilkadziesiąt zdjęć z przygotowań, ślubu i części wesela macie możliwość obejrzeć już na weselu - jeśli zdecydujecie się na Sameday Slideshow, czyli krótki pokaz kilkudziesięciu obrobionych fotografii, który możemy wyświetlić na projektorze, TV lub laptopie ustawionym gdzieś na sali. W tym miejscu chcielibyśmy przypomnieć o aktualnej promocji, w której na umowy podpisane do końca listopada dostaniecie Sameday Slideshow i 100 wydruków 15x23cm gratis. Szczegóły promocji TUTAJ.